6 rzeczy, które wypada wiedzieć o Tajlandii

Właśnie spakowaliście swoje walizki i przeglądacie najnowsze przewodniki po Tajlandii oraz wpisy na blogach podróżniczych dotyczące tego kraju? To właściwy moment, aby poczytać o specyficznych zwyczajach obowiązujących w tym niezwykłym miejscu. Być może ustrzeże was to przed popełnieniem jakiejś gafy albo pozwoli na szybszą integrację z Tajami. Oto 6 faktów, które powinniście poznać przed wyjazdem do Krainy Uśmiechu.

Król i Rodzina Królewska na pierwszym miejscu
Tajlandia ze względu na niedawną śmierć swojego umiłowanego i szanowanego monarchy, jest nadal pogrążona w smutku i zadumie. Ze wzruszeniem docenia przybyszów z innych krajów, którzy wspominają jego imię. Żałoba po śmierci władcy objęła cały kraj. Każdy Taj czuł się wtedy, jakby stracił kogoś ważnego i bliskiego. Król i Rodzina Królewska zawsze otaczani byli w Tajlandii ogromną czcią. Spotkanie wizerunków władcy w różnych miejscach nie jest tutaj niczym zaskakującym. W ich pobliżu należy zachowywać się z szacunkiem. Nie wypada także odwracać się do nich tyłem. Nie próbujcie wypowiedzieć choć jednego złego słowa na temat monarchii. Tutaj grozi to nawet karą więzienia!

Pokora jest najważniejszą cnotą
Niezależnie od tego, skąd pochodzicie i niezależnie od tego, jakie posiadacie kwalifikacje i status materialny, w Tajlandii nie powinniście się tym chwalić. A tym bardziej uważać się za lepszych od innych. Skromne zachowanie w towarzystwie mieszkańców Tajlandii to podstawa. Większość Tajów jest właśnie taka. Skromna, choć dumna ze swojego kraju. Cicha, ale niezwykle przyjazna. Jeśli nie wiecie, jak się zachować w rozmaitych sytuacjach, jest jedno, najlepsze rozwiązanie. Uśmiech. Wszak jedziecie do Krainy Uśmiechu.

Unikanie bezpośredniego kontaktu
Tajowie są bardzo przyjaźnie nastawieni do obcych. Jednak muszą oni stosować się do pewnych zasad. W Tajlandii np. głowa uważana jest za najświętszą i najważniejszą część ciała. Dotykanie kogokolwiek po głowie może zostać uznane za niezwykle obraźliwe. Nawet zwykłe pogłaskanie dziecka po główce nie jest tu mile widziane. Tajowie wierzą, że głowa jest tą częścią ciała, dzięki której utrzymują stałą więź z Buddą. Dlatego podchodzą do niej z takim szacunkiem.

Najbardziej nieczysta część ciała
O ile głowa uznawana jest za świętość, o tyle stopy w Tajlandii traktowane są, jako najbardziej nieczysta część ciała. Z tego powodu niedopuszczalne jest wskazywanie czegokolwiek stopą. Dotyczy to zarówno innych osób, jak i obiektów religijnych np. świątyni czy posągów Buddy. Z pewnością nigdy nie zobaczycie Taja siedzącego z nogami wyciągniętymi przed siebie.

Tajowie nie znają kolejek
W Tajlandii coś takiego, jak kolejka po prostu nie istnieje. Czekając na wejście do jakiegoś budynku czy środka transportu, mieszkańcy Tajlandii nigdy nie ustawią się w rzędzie, jeden za drugim. Będą tworzyli tłum i usiłowali wejść jak najszybciej, kiedy to będzie możliwe. Jeżeli więc ktoś pcha się na was przy straganie nie obrażajcie się od razu i nie sądźcie, że to próba kradzieży. Może po prostu jakiś Taj również chce zrobić zakupy.

Dbanie o stosowny ubiór
Niektóre miejsca w Tajlandii wymagają stosownego stroju. Dotyczy to przede wszystkim licznych świątyni. Wchodząc do takich miejsc zawsze zarzućcie coś na ramiona i przykryjcie dekolt. Zadbajcie również o to, aby wasze nogi nie były odsłonięte. W przeciwnym razie możecie zostać pouczeni lub poproszeni o wyjście.

logo-footer

Tajlandia to kraina uśmiechu. Poznaj razem z nami jej najpiękniejsze miejsca, kulturę i egzotyczną kuchnię!

KONTAKT
Mail: kontakt@jagiello-debica.pl
Adres: ul. ul. Wólczańska 128/134, Łódź

wakacje i wczasy w tajlandii

Często czytane

Wiedza niezbędna do podróżowania samolotem
Co musisz wiedzieć zanim polecisz samolotem cz.1
Co musisz wiedzieć zanim polecisz samolotem cz.2

Bangkok i jego atrakcje
Najwyżej oceniane atrakcje turystyczne w Chiang Mai
6 rzeczy, które wypada wiedzieć o Tajlandii
© Copyright jagiello-debica.pl All Rights Reserved.