Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii?

Tajlandia jest bardzo specyficznym krajem. Jego mieszkańcy bardzo często postępują według zasad, które nam, Europejczykom wydają się co najmniej dziwne. Warto poznać tutejsze zwyczaje, tradycje i tajskie podejście do życia, aby już na miejscu nie być zaskoczonym i nie popełnić przypadkowo jakiejś gafy.

Święta głowa i nieczyste stopy
Opierając się na wierzeniach buddyjskich, Tajowie uważają, że głowa jest najważniejszą częścią ciała. Z kolei nogi, położone najniżej, symbolizują przywiązanie do ziemi i stanowią przyczynę ludzkiego cierpienia. Dotknięcie czyjejś głowy jest wysoce obraźliwe, podobnie jak podnoszenie stóp lub kierowanie ich w stronę ludzi lub obiektów religijnych. Przed wejściem do domów oraz budynków sakralnych, powinniśmy zdjąć buty. Większość strojów jest tolerowana w miejscach często odwiedzanych przez turystów. Dobrym pomysłem jest jednak zakrycie ramion, dekoltu czy kolan podczas zwiedzania świątyń i sanktuariów. Ci, którzy mają na sobie bluzki bez rękawów, krótkie spódnice, szorty i klapki, muszą liczyć się z tym, że nie zostaną wpuszczeni do świątyni.

Szacunek do monarchii
Tajlandia to monarchia konstytucyjna, a jej mieszkańcy są niezwykle przywiązani do rodziny królewskiej. Po śmierci umiłowanego króla Ramy IX w kraju została ogłoszona roczna żałoba, a na 30 dni zawieszono organizację wszelkich imprez i koncertów. W miejscach publicznych można spotkać wiele wizerunków, zdjęć oraz plakatów związanych z rodziną królewską. Zawsze otaczane są one ogromną czcią. Za obrazę monarchii można tu nawet trafić do więzienia. Warto, zatem trzy razy zastanowić się, zanim skrytykujemy króla czy któregoś członka rodziny królewskiej. Ciekawym zwyczajem w Tajlandii jest codzienne, dwukrotne nadawanie hymnu narodowego. Każdy Taj w tym momencie odrywa się od swoich zajęć i w milczeniu słucha hymnu. Turyści powinni dostosować się do tego zwyczaju.

Mai pen rai
Mai Pen Rai to powiedzenie, które doskonale wpisuje się w nieoficjalną filozofię kraju. Można przetłumaczyć je, jako „Nie ważne!” albo „Jakoś to będzie”. Czekamy ponad pół godziny na posiłek zamówiony w restauracji? Uśmiechamy się i mówimy „Mai pen rai”. Uliczne korki w Bangkoku doprowadzają nas do szału? Mai Pen Rai. I tak nie mamy na to wpływu. Być może dzięki tej filozofii Tajowie są wiecznie uśmiechnięci i zadowoleni z życia. Oni po prostu nie przejmują się tym, co w rzeczywistości jest mało ważne.

logo-footer

Tajlandia to kraina uśmiechu. Poznaj razem z nami jej najpiękniejsze miejsca, kulturę i egzotyczną kuchnię!

KONTAKT
Mail: kontakt@jagiello-debica.pl
Adres: ul. ul. Wólczańska 128/134, Łódź

wakacje i wczasy w tajlandii

Często czytane

Wiedza niezbędna do podróżowania samolotem
Co musisz wiedzieć zanim polecisz samolotem cz.1
Co musisz wiedzieć zanim polecisz samolotem cz.2

Bangkok i jego atrakcje
Najwyżej oceniane atrakcje turystyczne w Chiang Mai
6 rzeczy, które wypada wiedzieć o Tajlandii
© Copyright jagiello-debica.pl All Rights Reserved.